Jak odetkać zlew – 7 prostych sposobów na zatkany odpływ

1673

W pewnym momencie zlewki wody w łazience lub kuchni i brudna woda cofają się i pojawia się nieprzyjemny zapach. Wtedy zadajemy sobie pytanie: jak odetkać zlew? Podczas gdy w takich sytuacjach zalecane są zazwyczaj środki do czyszczenia odpływów, tego typu produkty są wyjątkowo toksyczne i mogą uszkodzić nie tylko rury w domu, ale również płuca.

jak odetkać zlew domowym sposobem

Zamiast sięgać po tę butelkę toksycznego preparatu do czyszczenia odpływu, wypróbuj te naturalne, przyjazne dla środowiska przepisy, które są łatwe do wykonania i bezpieczne dla Twojej rodziny.

Następnym razem, gdy twój odpływ będzie zatkany nie musisz wydzielać tony gotówki na żrący, potencjalnie niebezpieczny środek do czyszczenia kanałów. Zamiast tego zajrzyj do szafek kuchennych z kilkoma niezbędnymi składnikami.

Jak odetkać zlew – domowe sposoby

Nagromadzenie tłuszczu, kępy włosów lub odpadki żywnościowe wyrzucane do zlewu mogą szybko zatkać rury i odpływy.

Ocet i soda oczyszczona

Soda oczyszczona jest podstawą i jest niezwykle przydatna do oczyszczenia odpływu w połączeniu z octem. Ocet pomaga usunąć nieprzyjemne zapachy spowodowane gromadzeniem się śmieci, a soda oczyszczona działa jak skuteczna substancja przeciwbakteryjna i dezynfekujący. Jest to jeden z powodów, dla których soda oczyszczona jest jednym z najlepszych naturalnych środków czyszczących. Kiedy te dwa składniki są połączone tworzą reakcję chemiczną w celu wytworzenia tlenu i tlenku węgla.

Składniki:

 • ½ szklanki białego octu
 • ¾ szklanki sody oczyszczonej

Wsyp sodę do odpływu. Wlej biały ocet do rury i zasłoń go ręcznikiem lub korkiem spustowym, aby powstrzymać reakcję chemiczną wewnątrz odpływu.

Odczekaj 30 minut. Zdejmij pokrywę i użyj gorącej wody do spłukania. Może być konieczne powtórzenie tego procesu, jeśli masz szczególnie zapchany odpływ.

Soda oczyszczona plus sól

Silny rozpuszczalnik i silny środek antybakteryjny sprawia, że ​​soda oczyszczona jest doskonałym nietoksycznym środkiem do czyszczenia kanałów i toalet. Możesz oczyścić zlew w sposób naturalny za pomocą tego niekorodującego, domowego rozwiązania, które jest tanie i bezpieczne w użyciu.

Składniki:

 • ¼ szklanki sody oczyszczonej
 • ¼ szklanki soli
 • Dwie szklanki wrzącej wody
 • Papierowe ręczniki

Wytrzyj widoczne resztki wokół odpływu papierowym ręcznikiem. Połącz sodę i sól. Dodaj trochę wody, aby stworzyć kremową ciecz/pastę.

Wlej roztwór czyszczący do rur i pozostaw na 20 minut. Wlej wrzącą wodę do ścieku. Pozostaw mieszaninę na około godzinę, a następnie spłucz ciepłą wodą.

Jeśli słyszysz syczenie jest to znak, że roztwór czyszczący rozpuszcza złogi, które wyścielają rury i odprowadzają wodę. W razie potrzeby powtórzyć proces, aż do zlikwidowania zapchania.

Skórki owoców i ocet winny

Ten domowy środek do czyszczenia rur wykorzystuje moc cytrusów do odblokowywania rur. Używając skórek cytrusowych i octu winnego możesz szybko oczyścić rury bez użycia toksycznych chemikaliów.

Ten w pełni naturalny środek czyszczący jest doskonałą alternatywą dla komercyjnych środków czyszczących i pozostawi świeży zapach z odpływu.

Składniki:

 • Skórki z owoców cytrusowych – tyle, ile można dostać
 • Ocet winny
 • Soda oczyszczona
 • Wrzątek
 • Słoik z zakrętką

Umieść skórki owoców cytrusowych w słoiku i wlej ocet. Umieść pokrywkę na słoiku i odstaw na dwa tygodnie.

Po dwóch tygodniach roztwór czyszczący będzie gotowy do użycia. Umieść sodę w odpływie, a następnie zalej prędzej stworzoną miksturą.

Pozwól, aby środek czyszczący działał przez 30 minut, następnie zalej wrzącą wodą.

Soda oczyszczona i sok z cytryny do czyszczenia drenów

Soda oczyszczona jest popularnym, całkowicie naturalnym środkiem czyszczącym, który może skutecznie odblokować rury i dreny w domu. Korzyści z używania soku z cytryny do czyszczenia drenów są mniej znane.

Ponieważ sok z cytryny jest bardzo kwaśny działa lepiej niż ocet, aby odblokować odpływy. Choć ten przepis będzie nieco droższy, moc czyszczenia tego domowego środka zostanie zwiększona.

Składniki:

 • Jedna szklanka sody oczyszczonej
 • Jedna szklanka soku z cytryny

Wsyp sodę oczyszczoną do odpływu, a następnie wlej sok z cytryny do odpływu i przykryć korkiem spustowym. Odczekaj 30 minut, a następnie spłucz gorącą wodą, pozwalając na działanie przez około dwie minuty.

Amoniak i wrząca woda

Amoniak to kolejna mocna substancja czyszcząca, która jest używana w wielu domowych rozwiązaniach do czyszczenia.

Nie pozwól, by ostry zapach zniechęcił cię do używania amoniaku, aby odblokować odpływy, ponieważ jest to jeden z najlepszych nietoksycznych, całkowicie naturalnych środków do czyszczenia kanałów.

Składniki:

 • 1 szklanka amoniaku
 • Wrzątek

Wlej amoniak do wrzącej wody. Wlać roztwór do kanalizacji i odczekać około 30 minut.

Użyj tłoczyska, aby poluzować odpadki, które wciąż mogą znajdować się w rurach. Po 30 minutach wylej garnek wrzątku do odpływu, aby wszystko spłukać.

Płyn do naczyń i olejek cytrynowy

Ten domowy środek czyszczący do odpływów nie tylko zapewnia wspaniały zapach i świeżość, ale usunie również wszystkie plamy, zabrudzenia powierzchniowe i twarde plamy wody, które pokrywają odpływy, toalety, wanny, zlewy i prysznice w Twoim domu.

Może nie działać tak dobrze, aby usunąć złogi tłuszczu, ponieważ nie zawiera niezbędnego składnika kwasu, który znajduje się w occie.

Składniki:

 • ¼ szklanki sody oczyszczonej
 • ¼ szklanki płynu do naczyń
 • 10 kropli olejku cytrynowego

Połącz składniki w misce i wlej do odpływu. Odczekaj 30 minut, następnie spłucz gorącą wodą.

Oczyść odpływ za pomocą boraksu, soli i octu

Sól jest łagodnym środkiem żrącym i antybakteryjnym, który może skutecznie oczyścić wszystkie odpływy w domu, podczas gdy kwas w occie rozkłada odpadki.

Borax jest dobrze znanym produktem do czyszczenia, który od wieków stosowany jest w gospodarstwach domowych na całym świecie.

Składniki:

 • ¼ szklanki soli
 • ¼ szklanki boraksu
 • ½ szklanki octu

W dużej misce połącz sól i boraks. Powoli dodawaj ocet do suchych składników, aby zapobiec nadmiernemu przelaniu przez reakcję chemiczną. Gdy reakcja zacznie się uspokajać, wlej roztwór czyszczący do ścieku i pozostaw na 30 minut. Przepłucz gorącą wodę.

Gdy odpływy w Twoim domu ulegną zatkaniu możesz użyć jednego z tych potężnych domowych środków do czyszczenia rur, aby naprawić zatkane rury. Te siedem receptur są łatwe w użyciu i przede wszystkim nie są drogie, a ponieważ wykorzystują naturalne składniki są bezpieczne dla rodziny i środowiska.

Możesz używać każdego z tych środków do czyszczenia rur regularnie, aby usunąć nagromadzony tłuszcz, resztki jedzenia, włosy i uniknąć zatkania odpływu.