Jak odkamienić czajnik elektryczny – najważniejsze tajemnice

1314

Spis treści:

Jak odkamienić czajnik elektryczny?

Czajniki elektryczne są bardzo popularne, ponieważ gotują wodę znacznie szybciej niż czajniki tradycyjne. Jednakże, ponieważ osady mineralne z twardej wody często mogą prowadzić do powstawania kamienia, może to wpływać na działanie urządzenia, a także pogorszyć jakość wody. Dlatego regularne czyszczenie czajnika elektrycznego jest bardzo ważne, aby pomóc mu funkcjonować tak dobrze, jak to tylko możliwe, a także zwiększyć jego żywotność. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, jak odkamienić czajnik elektryczny.

Jeśli chcesz skutecznie odkamienić czajnik elektryczny, możesz skorzystać z przemysłowo produkowanych odkamieniaczy, które znajdziesz w sklepie, ale istnieją również różne środki domowe, dzięki którym pozbędziesz się kamienia z czajnika.

Najlepiej jest przyzwyczaić się do czyszczenia czajnika w regularnych odstępach czasu. Częstotliwość usuwania kamienia zależy nie tylko od tego, jak często go używasz, ale także od twardości wody. W przypadku bardzo twardej wody należy wykonać procedurę czyszczenia co dwa do trzech tygodni. Mając miękką wodę lub filtrując ją przed użyciem, usuwanie kamienia z czajnika wystarczy dwa razy w roku. Możesz poprosić o informację na temat twardości wody w lokalnych wodociągach, uzyskać od Agencji Środowiska lub przeszukać Internet.Jak odkamienić czajnik elektryczny

Jak odkamienić czajnik elektryczny kwaskiem cytrynowym

Każdy, kto uważał w szkole, wie, że wapno jest rozpuszczone przez kwasy. Jako alternatywę dla chemicznego środka czyszczącego należy zatem znaleźć tylko jeden kwas, który sprawia, że kamień się rozpuści. Tym właśnie kwasem może być obecny zwykle w każdej kuchni kwasek cytrynowy. Jest doskonałym domowym sposobem usuwania kamienia. SPRAWDŹ, Jak odkamienić czajnik elektryczny kwaskiem cytrynowym:

 1. Napełnij czajnik elektryczny wodą do maksimum. Następnie rozpuść w niej saszetkę kwasu cytrynowego i pozostaw miksturę na dwie do trzech godzin.
 2. Sprawdzaj od czasu do czasu, czy kamień już się rozpuścił. Po rozpuszczeniu osadów należy wylać z czajnika wodę cytrusową.
 3. Następnie należy zagotować czystą wodę w czajniku minimum trzy razy (za każdym razem wylewając zagotowaną wodę i wlewając świeżą).

Jak odkamienić czajnik elektryczny octem

Ocet także zawiera kwas-kwas octowy. Przy jego użyciu również możesz odkamienić czajnik elektryczny. Pamiętaj jednak, że pary kwasu octowego nie tylko powodują nieprzyjemny zapach, ale także podrażniają błonę śluzową. Nie zbliżaj twarzy zbyt blisko czajnika podczas procesu czyszczenia! SPRAWDŹ, jak odkamienić czajnik elektryczny octem w kilku prostych krokach:

 1. Najpierw połącz ze sobą szklankę octu i pół szklanki wody.
 2. Teraz wlej powstałą mieszankę do czajnika i włącz go.
 3. Pozwól, aby Twoje domowe lekarstwo na kamień się zagotowało.
 4. Aby uzyskać jak najbardziej skuteczne czyszczenie, należy pozostawić wodę z octem w czajniku na co najmniej 45 minut.
 5. Dopiero po tym czasie wylej płyn czyszczący.
 6. Aby następna herbata lub kawa nie smakowała jak ocet, należy teraz zagotować czystą wodę w czajniku minimum trzy razy (za każdym razem wylewając zagotowaną wodę i wlewając świeżą).
 7. Dopiero teraz proces czyszczenia Twojego czajnika jest całkowicie zakończony.Jak odkamienić czajnik elektryczny1

Jak odkamienić czajnik elektryczny sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona to również świetny domowy odkamieniacz. Nadaje się także do różnych plam i osadów w innych urządzeniach i obszarach gospodarstwa domowego. SPRAWDŹ, jak odkamienić czajnik elektryczny sodą w kilku prostych krokach:

 1. Wsyp do czajnika 2-3 łyżki sody oczyszczonej, a następnie wlej zimną wodę.
 2. Bądź ostrożna, nie napełniaj urządzenia do maksimum, ponieważ mikstura będzie bąbelkować po podgrzaniu. Dwie trzecie maksymalnego poziomu napełnienia są wystarczające.
 3. Teraz włącz czajnik i doprowadź wodę sodową do wrzenia.
 4. Gdy płyn myjący zacznie się gotować, pozostaw go w czajniku elektrycznym na co najmniej godzinę, aby umożliwić pełne działanie.
 5. Następnie wylej sodę, kilka razy dokładnie spłucz czystą wodą i kilkakrotnie zagotuj wodę, ponieważ soda posiada charakterystyczny zapach, który jest intensywnie wyczuwalny.Jak odkamienić czajnik elektryczny2

Dodatkowe wskazówki

 • Ludzie mają tendencję do pozostawiania wody w czajniku po użyciu, ale nie jest to dobrą praktyką, ponieważ stojąca woda może pozostawiać więcej złóż mineralnych. Dlatego należy dokładnie opróżniać czajnik elektryczny po każdym użyciu. Najlepiej gotować tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
 • Aby zapobiec lub przynajmniej spowolnić gromadzenie się paskudnych osadów mineralnych w Twoim czajniku, rozważ zakup czajnika z filtrem.
 • Należy czyścić czajnik elektryczny z zewnątrz co najmniej raz w tygodniu i usuwać kamień z wnętrza około raz w miesiącu lub co kilka miesięcy, w zależności od częstotliwości użytkowania.