Uchroń dom od nadmiernego kurzu i nie pozwól wejść do niego owadom czyszcząc moskitiery raz w roku. Zabrudzone moskitiery są problemem dwojakim: jest problem z jakością powietrza i łatwo ulegają uszkodzeniu.

Jak wyczyścić moskitiery domowe sposoby

Oceń poziom zabrudzenia moskitiery

Pierwszą czynnością jaką należy wykonać jest ocena stopnia zabrudzenia siatek w skali od 1 do 4, przy czym 4 oznacza, że moskitiera jest tak brudna, że prawie nic przez nią nie widać. Następnie wykonaj poniższe kroki, wskazówki:

Zdejmij moskitiery

Aby uzyskać najlepsze wyniki czyszczenia moskitiery zdejmij ją z okna zanim przystąpisz do czyszczenia. Jeśli po prostu chcesz szybko wyczyścić ekrany i nie są one zbyt brudne (1-2 w skali brudu) możesz zostawić je założone na oknie. Nie wyczyścisz wszystkich zakamarków, ale to lepsze rozwiązanie niż pozostawienie ich brudnych. Jeśli moskitiery są brudniejsze zdecydowanie zalecamy usunięcie ich z okna. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie usunąć dużych kawałków brudu (dodatkowo spowoduje to wielki bałagan).

Poziom zabrudzenia 1 

Jeśli moskitiery są tylko trochę brudne (a większość zanieczyszczeń jest luźna), pędzelek jest Twoim nowym najlepszym przyjacielem! Oczyść każdy ekran po obu stronach dwa lub trzy razy, aby usunąć luźny kurz. Jeśli to nie wystarczy czas przejść do następnego poziomu.

Poziom zabrudzenia 2

czyszczenie moskitiery odkurzaczem

Jeśli ekrany są pokryte pyłem i luźnym brudem odkurzacz jest najlepszym rozwiązaniem. Używaj odkurzacza tylko jeśli posiada on miękką szczotkę. W przeciwnym razie możesz uszkodzić moskitiery. Umieść nasadkę z miękką szczotką na wężu i delikatnie dociśnij ją do każdego ekranu. Nie naciskaj zbyt mocno ani zbyt szybko nie odciągaj od moskitiery! Odkurzaj obie strony ekranu, aż kurz i brud znikną.

Poziom zabrudzenia 3

Jeśli masz brud i zaschnięte zanieczyszczenia na ekranach będą one potrzebować odrobiny szorowania, aby naprawdę uzyskać czystość. Wymieszaj jedną łyżkę stołową mydła w płynie lub płynu do naczyń z 2 litrami letniej wody. Najlepiej zrobić to na zewnątrz, aby uniknąć bałaganu. Wskazówka: Najpierw zwilż moskitiery za pomocą węża ogrodowego. Następnie zanurz miękką szmatkę w roztworze i szoruj obie strony sit, aż brud i kurz zostaną usunięte. Jeśli ekrany są delikatne lub cienkie nie naciskaj zbyt mocno! Spłucz mydło i pozostaw je do całkowitego wyschnięcia przed ponownym umieszczeniem w oknie.

Sprawdź: Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik domowe sposoby

Poziom zabrudzenia 4

Jeśli twoje ekrany wyglądają tak, jakby były zanurzone w błocie będziesz potrzebować starej szczoteczki do zębów, aby usunąć cały brud. Wymieszaj jedną łyżkę stołową mydła w płynie lub płynu do naczyń z 2 litrami letniej wody i zacznij delikatnie szorować ekrany szczoteczką, aż brud zostanie usunięty. Dokładnie przepłucz ekrany i pozwól im całkowicie wyschnąć przed ponownym zainstalowaniem.

Problemy z owadami

 Jeśli owady przedostają się przez drobne dziurki w moskitierach możesz użyc bezbarwnego lakieru do paznokci, aby je zakleić. To powinno zapobiegać przedostawaniu się owadów do domu. W przypadku starszych ekranów dobrze się przyjrzyj otworom. Jeśli wydają się większe niż rok temu prawdopodobnie nadszedł czas na zakup nowych.