Jak wyczyścić przypalone żelazko. Skuteczne i sprawdzone sposoby!

867

Dla większości ludzi prasowanie to uciążliwe zadanie, które znajduje się na dole listy zadań domowych. Jeśli twoje żelazko jest brudne może powodować wiele problemów. Z biegiem czasu woda, którą wlewasz do żelazka może pozostawiać po sobie złogi mineralne, które z kolei mogą zatkać otwory wentylacyjne, powodując zaplamienie tkanin rdzą. I dlatego poniżej znajdziesz proste sposoby jak wyczyścić żelazko wykorzystując domowe sposoby.

jak wyczyścić przypalone żelazko ceramiczne

Jeśli lubisz używać sprayu lub inne produkty podczas prasowania możesz skończyć z brzydkim przypaleniem na płycie żelazka. Oto jak czyścić żelazko przy użyciu produktów codziennego użytku i prostych technik.

Aby uniknąć problemów z żelazkiem możesz skorzystać z kilku prostych sztuczek, które pomogą Ci go nie uszkodzić i zrujnować ubrań. Jeśli używasz żelazka parowego ważne jest, aby używać wyłącznie wody destylowanej.

Woda z kranu zawiera substancje chemiczne i minerały, które mogą zniszczyć zbiornik wody i zakleić otwory wentylacyjne. Nie należy również przechowywać żelazka z wodą w zbiorniku na wodę. Po zakończeniu prasowania należy wylać wodę i zetrzeć wszelką wilgoć z zewnątrz.

Jak wyczyścić żelazko – stopa żelazka

Z czasem możesz zacząć zauważać ślady przypalenia na stopie żelazka. Na szczęście problem ten jest stosunkowo łatwy do usunięcia za pomocą prostej pasty wykonanej z sody oczyszczonej i wody. Nigdy nie należy myć stopy żelazka szorstkimi chemikaliami, które mogłyby porysować płytę, ponieważ po takim zabiegu prawie niemożliwe jest zapobieganie plamieniu lub rdzewieniu.

Aby wyczyścić płytę przed rozpoczęciem czyszczenia należy odłączyć żelazko i upewnić się, że jest ono zimne. Oto jak wyczyścić stopę żelazka.

Najlepszy sposób na czyszczenie

 1. Zmieszaj jedną łyżkę wody destylowanej z dwiema łyżkami stołowymi sody oczyszczonej i uformuj lekko płynną pastę.
 2. Upewnij się, że żelazko zostało całkowicie schłodzone i odłączone przed rozpoczęciem czyszczenia.
 3. Nakładaj pastę bezpośrednio na powierzchnię. Jeśli masz duże zabrudzenie, pozostaw pastę przez kilka minut.
 4. Użyj czystej szmatki lub papierowych ręczników i zanurz ją w misce z gorącą wodą. Wyciśnij nadmiar wody, a następnie wytrzyj pastę z żelazka.
 5. Użyj wacika zanurzonego w wodzie, aby wyczyścić otwory parowe. Jeśli masz szczególnie zabrudzoną podeszwę możesz również użyć cienkiej wełny stalowej, aby delikatnie zetrzeć wszelkie ślady przypalenia, które mogą być nadal widoczne.
 6. Możesz również wyczyścić podeszwę za pomocą pasty do zębów. Umieść niewielką ilość pasty do zębów na wilgotnej szmatce i przetrzyj powierzchnię. Użyj czystej szmatki do starcia pasty do zębów, następnie ustaw żelazko, aby leciała z niego para i prasuj szmatkę przez pięć minut.
 7. Jeśli twoje żelazko ma nieprzywierającą powierzchnię możesz wyczyścić stopkę miękką ściereczką lub papierowym ręcznikiem, ciepłą wodą i łagodnym płynnym detergentem.

Nigdy nie używaj ściernego środka czyszczącego na żelazkach z nieprzywierającą powłoką, ponieważ materiał ścierny będzie rysował powierzchnię.

Prosty przepis na pastę do czyszczenia żelaza

 • Jedna łyżka stołowa wody destylowanej
 • Dwie łyżki sody oczyszczonej

Jak odblokować, wyczyścić żelazko parowe

Jeśli twoje żelazko parowe zaczęło rozpryskiwać parę i pozostawia na twoich ubraniach zardzewiałe lub mineralne plamy to nadszedł czas, abyś wyczyścił je od wewnątrz. Kiedy otwory wentylacyjne zostaną zatkane zaczną pojawiać się problemy z żelazkiem.

Czyszcząc żelazko parowe można kupić komercyjny produkt do czyszczenia żelazka parowego, ale może spowodować to utratę gwarancji. Tego rodzaju produkty do czyszczenia żelazka mogą być bardzo ostre i mogą doprowadzić do dodatkowego uszkodzenia żelazka.

Destylowany biały ocet jest bardziej delikatną i tańszą alternatywą jeśli chodzi o czyszczenie żelazka. Oto, w jaki sposób usunąć złogi mineralne i inne zabrudzenia z żelazka.

Rozwiązanie do czyszczenia żelazek parowych

 • ½ szklanki wody destylowanej
 • ½ szklanki białego octu

Zacznij od zmieszania pół szklanki octu z pół szklanki wody destylowanej. Wlać mieszaninę do żelazka. Umieść żelazko w pozycji pionowej na stabilnej powierzchni i dokładnie sprawdź przewody parowe. Jeśli zauważysz białe pozostałości w dowolnym z otworów możesz użyć wykałaczki lub starej szczoteczki do zębów, aby usunąć nagromadzony osad. Unikaj używania materiałów metalowych, ponieważ mogą porysować stopę.

Następnie podłącz żelazko i włącz je, a następnie ustaw funkcję pary. Żelazko musi się rozgrzać przez co najmniej pięć minut. Następnie naciśnij przycisk pary i przytrzymaj go przez co najmniej 20 sekund lub do momentu, aż para wypłynie swobodnie z otworów. Powtórz ten proces co najmniej sześć razy.

Wyłącz żelazko i odłącz z prądu, aby całkowicie ostygło. Gdy żelazo jest zimne wylej resztkę mieszaniny ze zbiornika.

Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Chociaż żelazko jest używane regularnie w domu jest to urządzenie często zaniedbywane, gdy chodzi o regularne czyszczenie i konserwację. Jeśli zauważysz, że podstawa żelazka zaczęła ciemnieć, powinieneś ją wyczyścić, aby uniknąć nieumyślnego uszkodzenia odzieży.

Możesz wyczyścić przypalone żelazko wykorzystując cytrynę i sodę. Kwaśne właściwości cytryny w połączeniu z sodą usuwają szkodliwe substancje, które poplamiły dno żelazka i przywracają jego lśniący wygląd.

Potrzebne składniki:

 • Trzy łyżki soku z cytryny
 • Dwie łyżki sody oczyszczonej

Wymieszaj sok z cytryny z sodą, aż utworzysz grubą pastę. Posmaruj pastą zimne żelazko i pozostaw na co najmniej pięć minut. Użyj wilgotnej szmatki do usunięcia pasty.

Włącz żelazko i pozostaw do ogrzania na kilka minut, aby wysuszyć stopę żelazka.

Jak usunąć stopione tworzywo sztuczne z żelazka?

Jeśli stopiony plastik porysuje powierzchnię stopy istnieją sposoby na jej usunięcie folią aluminiową. Umieść folię na desce do prasowania i posyp powierzchnię solą stołową. Po naprasowaniu soli i folii aluminiowej plastik zacznie odchodzić. Następnie możesz użyć plastikowej szpatułki do zeskrobania pozostałości.

Jeśli chodzi o żelazko chcesz mieć pewność, że działa ono prawidłowo i nie uszkodzi twojej odzieży. Właściwe czyszczenie i konserwacja są bardzo ważne jeśli chcesz, aby twoje żelazko działało poprawnie. Te proste wskazówki i techniki utrzymają żelazko w czystości i działa ono tak jak powinno.

Mamy nadzieję, że spodobała Ci się nauka czyszczenia żelazka. Jeśli informacje zawarte w tym artykule są przydatne, podziel się nim z przyjaciółmi i rodziną.