Istnieje kilkanaście sposobów na ponowne wykorzystanie drewnianych palet, a jednym z nich jest zrobienie z nich łóżka. Jeśli zajmujesz się recyklingiem i/lub rustykalnymi meblami, ten projekt jest dla Ciebie. Dowiedz się, jak zrobić łóżko z palet.

Łóżko z palet nie ma ograniczeń w możliwościach majsterkowania.
Upcykling to nazwa tej nowoczesnej metody projektowania mebli z przedmiotów codziennego użytku. Niska cena, solidna konstrukcja, stylowy wygląd i proste możliwości obróbki sprawiają, że ta metoda jest tak popularna.

Jak zrobić łóżko z palet krok po kroku

Jak samemu zrobić łóżko z palet? Na to pytanie odpowiadamy w 6 prostych wskazówkach, z którymi poradzi sobie nawet amator majsterkowania!:

1. Pozyskaj europalety. Są one dostępne w każdym sklepie z recyklingiem. Możesz je nawet kupić w hurtowniach supermarketów. Aby zbudować solidne łóżko z palet, które wygląda naprawdę dobrze, należy użyć europalet! Palety jednorazowe są zwykle bardzo niestabilne i zazwyczaj nie można ich znaleźć w odpowiednim rozmiarze. Natomiast europalety są zgodne z normą UE 120 cm x 80 cm x 15 cm, dzięki czemu są idealne do dwumetrowego łóżka. Powinieneś oczywiście upewnić się, że palety nie są mokre, zapleśniałe lub bardzo brudne.

2. Po wyposażeniu się w odpowiedni sprzęt ochronny, w tym okularów ochronnych i rękawiczek, przeszlifuj palety za pomocą szlifierki, aby wygładzić wszystkie powierzchnie i krawędzie. Trudno dostępne miejsca dobrze jest wyszlifować papierem ściernym. Ten krok jest ważny, aby uniknąć drzazg i może to zająć trochę czasu. Następnie dokładnie usuń cały pył i wszystkie pozostałości.

3. Teraz możesz pomalować palety lub pozostawić je niedokończone – wielką zaletą łóżek paletowych jest ich wszechstronność. Do pomalowania łóżka potrzebne będzie około 3 litrów farby lub bejcy, ponieważ łóżko z palet wymaga dwukrotnego malowania. Po wyschnięciu należy nałożyć jeszcze warstwę lakieru akrylowego, który zabezpieczy kolor przed wycieraniem się podczas użytkowania łóżka.

4. Po przygotowaniu palet przystąp do montowania łóżka. Ważne jest żeby palety ze sobą połączyć. Najlepiej użyć do tego wkrętów do drewna i niewielkich listewek lub deseczek. Dzięki skręceniu palet nasze łóżko nie będzie się rozjeżdżać. Do tak przygotowanych palet od góry przykręcamy płytę pilśniową lub sklejkę, na którą kładziemy materac. Dzięki temu materac nie będzie się odkształcał i będzie leżał na równej powierzchni.

5. Aby podłoga nie zarysowała się, dobrze jest umieścić pod łóżkiem dywan lub przymocować tzw. ślizgacze filcowe, które ochronią podłogę i dodatkowo ustabilizują łóżko.

6. Jeśli chcesz, aby Twoje euro-paletowe łóżko było jeszcze bardziej kreatywne, możesz kupić dwie dodatkowe palety i umieścić je wzdłuż, czyli pionowo. W ten sposób nie tylko przyciągniesz wzrok, ale także będziesz miał/a o co oprzeć głowę.

Nie tak skomplikowane, prawda? Dzięki tej instrukcji budowy powinieneś być w stanie ukończyć swoje łóżko paletowe w krótkim czasie – nawet bez doświadczenia z majsterkowania! Mamy nadzieję, że wiedza, jak zrobić łóżko z palet już niedługo zaowocuje piękną, stylową sypialnią w Twoim domu!

Ile palet potrzeba na łóżko z palet?

Liczba zależy od projektu łóżka z palet. Ze względu na ryzyko przesuwania podest powinien być szerszy niż materac, dlatego w przypadku najprostszego jednowarstwowego podestu na podwójny materac 140 wystarczą cztery drewniane europalety (przy podwójnej warstwie – osiem elementów). Przy materacu 160 cm na łóżko sypialniane najlepiej wykorzystać sześć lub dwanaście sztuk (zależnie od liczby warstw). Chcąc stworzyć pojedyncze łóżko z palet, czyli jednowarstwowy stelaż na pojedynczy materac o szerokości 80 cm, wystarczy kupić dwie palety (dwuwarstwowy podest wymaga użycia czterech sztuk), przy materacu 90-centymetrowym sprawdzi się podest z trzech lub sześciu palet.

UWAGA!

Jeśli na paletach nie ma oznakowań, pochodzą one z renomowanego źródła (co oznacza, że nie były używane do wysyłania czegoś niebezpiecznego) i wyglądają na czyste, wtedy jesteś gotowy. Jeśli mają pieczątkę, sprawdź, czy możesz znaleźć więcej informacji na temat kodu online, aby sprawdzić, czy są one bezpieczne. Jeśli są one opieczętowane literami „MB”, zostały poddane fumigacji za pomocą bromku metylu, bardzo niebezpiecznego pestycydu, który nie powinien być wprowadzany do twojego domu. Jeśli chodzi o kolorowe palety, kolor czerwony jest ogólnie bezpieczny, ale inne kolory mogły zostać poddane niebezpiecznym technikom fumigacji i należy ich unikać.

Wystarczy niewielki wysiłek, aby mieć niedrogie, ale fascynujące łóżko. Zobacz poniższe przykłady i stwórz sypialnię z pomysłem!:

Jak zrobić łóżko z palet1 Jak zrobić łóżko z palet2

Jak zrobić łóżko z palet3 Jak zrobić łóżko z palet4 Jak zrobić łóżko z palet5

Jak zrobić łóżko z palet6 Jak zrobić łóżko z palet7 Jak zrobić łóżko z palet8

Jak zrobić łóżko z palet9 Jak zrobić łóżko z palet10 Jak zrobić łóżko z palet11

Jak zrobić łóżko z palet12 Jak zrobić łóżko z palet13 Jak zrobić łóżko z palet14 Jak zrobić łóżko z palet15