Jak zrobić pompon – z bibuły, tiulu i wełny. [KROK PO KROKU]

149


Puszyste papierowe pompony to niedrogi sposób na udekorowanie każdego domu. Można je samodzielnie wykonać w prosty i szybki sposób. Stworzą świąteczną atmosferę i nadadzą wnętrzu akcent kolorystyczny.
W tym samouczku pokażemy Ci różne wariacje na temat tego, jak zrobić pompony z bibuły – jako małe ozdobne elementy do powieszenia.

Jak zrobić pompony:

Co jest potrzebne, by zrobić pompony:

 • Papier krepowy lub bibułkowy
 • Nożyczki
 • Cienki drut lub nitka

Jak zrobić pompony z bibuły krok po kroku

1. Przytnij papier na arkusze A4 (około 20 * 30 cm). Do każdego pomponu potrzebne będzie 8 kartek papieru.

2. Złóż bibułę w harmonijkę o szerokości zagięcia około 1,5 cm.
3. W połowie długości zwiąż papier mocno za pomocą drutu lub nici. Jeśli planujesz powiesić pompony – zrób pętlę z drutu lub nici.
4. Przytnij krawędzie. Możesz przyciąć je w półkole lub trójkąt. Rób to stopniowo po 2 lub 3 warstwy, inaczej istnieje ryzyko, że bibuła się rozjedzie.
5. Teraz rozchyl każdą warstwę bibuły.
6. Po odwinięciu wszystkich warstw pompon jest gotowy:

Pompony z bibuły można zawiesić na karniszu, czy pod sufitem. Wygląda bardzo efektownie i przyciąga spojrzenia gości!

 

Jak zrobić pompony z tiulu

Aby udekorować dom, nie musisz kupować drogich figurek czy kosztownych elementów dekoracyjnych, ponieważ czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze! Dowodem na to są pompony z tiulu, które wspaniale pasują do każdego wnętrza. Można nimi nawet ozdobić choinkę! Tworzenie pomponów jest łatwe – każdy może sobie z tym poradzić!
ZOBACZ, jak zrobić pompony z tiulu:

Do produkcji jednego pomponu potrzebne będą: nożyczki, tiul (miękki, średnio twardy, matowy lub lśniący – wszystko zgodnie z Twoim gustem), wstążka, nitka do zawieszenia pomponu, linijka, książka. Wielkość przyszłego pomponu zależy od wielkości książki. Im większa książka, tym większy pompon.Jak zrobić pompony z tiulu

Wykonanie wstęgi tiulu.
Szerokość mojej wstęgi to 8 cm, im szersza jest tiulowa wstążka, tym większy będzie pompon. Zrobiłam taką wstęgę, aby owinąć książkę około 20 razy. Dla wygody możesz użyć tiulu w szpulkach.Jak zrobić pompony z tiulu1

Owiń książkę. Im więcej owinięć, tym bardziej wspaniały i gęstszy pompon. Zrobiłam 20 zwojów, możliwe są zarówno 30, jak i 40, i 50. Jeśli otoczysz książkę dwukolorowymi wstążkami otrzymasz bardzo ciekawy efekt.Jak zrobić pompony z tiulu2

Ostrożnie zdejmij tiul z książki i zwiąż na środku wstążką. Zawiąż mocno, aby pompon nie rozpadł się.Jak zrobić pompony z tiulu3

Nić przełóż przez małą wstążkę. Wystarczy wsunąć ją pod oplot i mocno związać. Odetnij dodatkową długość z plecionki i nici.Jak zrobić pompony z tiulu4

Przytnij boki pasma tiulu.Jak zrobić pompony z tiulu5

Wyprostuj swój pompon. Jeśli brzegi pomponu są nieco nierówne, można je przyciąć nożyczkami. Jak zrobić pompony z tiulu6

Pompon z tiulu jest gotowy!Jak zrobić pompony z tiulu7

Jak zrobić pompony z wełny

Wytwarzanie pomponów z wełny to ciekawy pomysł na zabawę z dziećmi. Jak widać na poniższych zdjęciach, nie jest trudno zrobić wełniany pompon, choć może to wymagać nieco cierpliwości i wytrwałości. Ale wynik jest tego wart! ZOBACZ, jak zrobić pompony z wełny:

Co jest potrzebne?

Aby wykonać pompon, potrzebujesz wełny, cienkiego papieru i nożyczek. Pożądane jest, aby kompas był pod ręką, ale jak pokazuje praktyka, można się bez niego obejść.

Jak zrobić pompony z wełny – krok po kroku

 1. Weź kawałek papieru i narysuj na nim dwa koła. Na poniższym rysunku promień wewnętrznego obwodu wynosił około półtora centymetra, a zewnętrzny obwód – trzy centymetry. Jeśli nie masz pod ręką kompasu, możesz użyć poręcznych obiektów do rysowania okręgów: słoika lub szklanki.
 2. Wytnij środek. Będziemy potrzebować dwóch takich kółek, więc powtórz czynność z punktu
 3. Połóż oba pierścienie papieru jeden na drugim i zacznij owijać je wełnianymi nitkami. Do tych rozmiarów będzie potrzebna wełniana nić o długości około dwóch metrów.
 4. Trzymaj końce wełnianych nici jedną ręką, drugą zaś zaplataj dalej.
 5. Owiń nitkę równomiernie wokół pierścieni papieru.
 6. Kiedy opleciesz już cały pierścień, nici zablokują początkowe końcówki i przytrzymają je. Po wykonaniu jednego okręgu kontynuuj nawijanie. Nawijaj tak długo, aż wewnętrzny otwór na to pozwala.
 7. Jeśli nie obliczyłaś długości i wełna się skończyła, ale rozmiar wewnętrznego koła pozwala Ci wykonać jeszcze kilka zakrętów, to nie martw się. Po prostu weź nowe nici i nawiń je na wierzch.
 8. Gdy wewnętrzny otwór zaczyna zwężać się i trudno jest przepchnąć przez niego nici, zmniejsz liczbę owinięć.
 9. Możesz sobie pomóc, używając ołówka, pióra lub końcówki pędzla.
 10. Kiedy średnica wewnętrzna staje się bardzo mała, można zakończyć proces nawijania przędzy wełnianej.
 11. Weź nożyczki i zacznij przecinać nici wzdłuż krawędzi pierścienia. Najpierw przytnij tak, aby dostać się do pierścieni papieru.
 12. Następnie kontynuuj cięcie nici po kole, przesuwając ostrze nożyczek między dwa pierścienie papieru.
 13. W rezultacie konieczne jest przecięcie nici wokół konturu.
 14. Korzystając z okazji, możesz przyciąć nożyczkami wystające nici.
 15. Tak powinien wyglądać przyszły pompon na tym etapie.
 16. Teraz weź parę przędzy wełnianej i wykonaj kilka zwojów między pierścieniami papieru.
 17. Pociągnij nitki mocniej i unieruchom je podwójnym węzłem.
 18. Przytnij pierścienie tekturowe za pomocą nożyczek, aby można było je wyjąć z pomponu.
 19. Chwyć za ogony nici i kilkakrotnie uderz w pompon w stół, co pomoże w ”puchnięciu” i wyprostowaniu skompresowanych nici.
 20. Przytnij ponownie nitki wystające z pomponu. Możesz zostawić długi sznurek, na przykład, jeśli chcesz gdzieś powiesić pompon z wełny.
 21. Pompon jest gotowy.