Jak w domowym zaciszu zrobić samemu świece ozdobne?

760

Te wspaniałe ręcznie robione świece ozdobne dodadzą kapryśnego charakteru każdemu pomieszczeniu w Twoim domu. Aby stworzyć te zwężające się świece użyto papierowych kubków, które doskonale nadają się do trzymania gorącego wosku.

świece ozdobne ręcznie robione

Potrzebne rzeczy, aby zrobić świece ozdobne

  • Papierowe kubki
  • Nóż
  • Knot do świec
  • Plastelina
  • Taśma klejąca
  • Białe świece
  • Puszki
  • Pomarańczowe i żółte kredki lub barwnik woskowy

Przygotowanie knota

Krok 1: Przygotuj otwór w kubku

Odwróć kubek do góry nogami. Za pomocą noża, gwoździa zrób dziurę w środku dna kubka. Dolna część kubka to wierzchołek świecy.

Przygotowanie knota
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 2: Nawlecz knot przez otwór

Przygotuj kawałek knota świecy, który jest co najmniej o 10 cm dłuższy niż wysokość kubka. Przełóż knot przez otwór w kubku, pozostawiając około 2 cm nad otworem.

Przygotowanie knota1
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 3: Zabezpiecz otwór

Aby zapobiec przedostawaniu się roztopionego wosku na zewnątrz kubka zabezpiecz otwór plasteliną. Przyciśnij ją, aby uzyskać dobre uszczelnienie.

Przygotowanie knota2
Zdjęcie: Jonathan Fong

Aby uzyskać dodatkową ochronę, odetnij mały kawałek taśmy i naklej ją na plastelinę. Chcemy się upewnić, że absolutnie wosk nie wycieknie z tej małej dziury.

Przygotowanie knota3
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 4: Zabezpiecz knot

Obróć kubek do góry. Aby unieruchomić knot i zabezpieczyć go, umieść kawałek taśmy klejącej na średnicy kubka. Zrób szczelinę na środku taśmy i przewlecz drugi koniec knota przez szczelinę. Ściśnij taśmę klejącą pośrodku, aby ścisnąć knot.

Przygotowanie knota4
Zdjęcie: Jonathan Fong

Topienie wosku

Krok 1: Rozkruszyć wosk na kawałki

Przy użyciu noża potnij białe świece na małe kawałki.

Topienie wosku
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 2: Rozpuść go w blaszanych puszkach

Dokładnie umyj puszki i pozwól im wyschnąć. Zachowaj ostrożność podczas posługiwania się nimi, ponieważ krawędzie puszek są ostre. Wlej rozdrobniony wosk do puszki i umieść puszkę w garnku zawierającym około 5 cm wody. Podgrzej wodę, a wosk powoli się rozpuści.

Topienie wosku1
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 3: Wlej pierwszą warstwę

Pierwszą warstwą, którą wylewamy jest zwykły wosk bez żadnego zabarwienia. Gdy wosk zostanie całkowicie stopiony, wlej go do kubka zapełniając go w okolicach 20%.

Topienie wosku2
Zdjęcie: Jonathan Fong

Dodawanie kolorowych sekcji

Krok 1: Wybierz rodzaj barwnika

Aby utworzyć pomarańczowy i żółty odcinek możesz użyć kredek lub barwnika woskowego. Dla większości ludzi najłatwiej jest uzyskać barwnik z kredki. Jednak kredki zawierają pigmenty, które mogą zatkać knot, więc świece również mogą się nie palić. Jeśli używasz świec tylko do celów dekoracyjnych i nie planujesz ich zapalania, wtedy kredki powinny być odpowiednim rozwiązaniem. Jeśli planujesz je zapalić to lepszym rozwiązaniem jest barwnik do świec (barwnik woskowy).

Dodawanie kolorowych sekcji
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 2: Tworzenie pomarańczowego wosku

Rozpuść pokruszony biały wosk, tak jak w przypadku pierwszej warstwy. Po całkowitym stopieniu dodaj pomarańczowy barwnik mieszając za pomocą drewnianego szpikulca. Jeśli używasz kredek najpierw pokrój je na małe kawałki. Zacznij od około 2 cm kredki i dodawaj kolejne kawałki, aż osiągniesz pożądany kolor. Podobnie z barwnikiem woskowym zacznij od kilku płatków i stopniowo dodawaj więcej. Należy pamiętać, że gdy wosk stwardnieje, kolor będzie jaśniejszy niż w postaci płynnej.

Dodawanie kolorowych sekcji1
Zdjęcie: Jonathan Fong

Wskazówka

Ponieważ sekcja pomarańczowa jest zwykle największa to potrzebujesz większej ilości stopionego wosku. Dlatego użyj większej puszki, która pomieści więcej wosku.

Krok 3: Wlej pomarańczowy wosk

Upewnij się, że pierwsza warstwa białego wosku jest twarda (najlepiej odczekać około 24 godziny), następnie wlej pomarańczowy wosk na nią. Około 75 % kubka powinno być wypełnione po dodaniu pomarańczowego wosku. Niech ta warstwa wosku stwardnieje przez noc.

Dodawanie kolorowych sekcji2
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 4: Woskuj żółty

Rozpuść więcej pokruszonego białego wosku w puszce, tak jak w przypadku dwóch pierwszych warstw. Po stopieniu dodaj kawałki żółtej kredki lub żółtego barwnika woskowego, mieszając za pomocą drewnianego szpikulca.

Dodawanie kolorowych sekcji3
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 5: Wlej żółty wosk

Wlej żółty wosk do kubka na wierzch utwardzonej pomarańczowej warstwy, wlewając go do samej góry. Niech stwardnieje w ciągu nocy.

Dodawanie kolorowych sekcji4
Zdjęcie: Jonathan Fong

Usuwanie kubka i drobne poprawki

Krok 1: Odetnij nadmiar knota

Przytnij nadmiar knota z wierzchu żółtej warstwy. Ponieważ w rzeczywistości będzie to spód świecy, nie musi być widoczny knot.

Usuwanie kubka i drobne poprawki
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 2: Usuń kubek i odkryj świecę

Odwróć kubek do góry nogami. Zdejmij taśmę izolacyjną i plastelinę zakrywającą otwór w dolnej części kubka. To chwila prawdy! Ściśnij boki kubka papierowego, a świeca wysunie się na zewnątrz.

Usuwanie kubka i drobne poprawki1
Zdjęcie: Jonathan Fong

Krok 3: Oczyść krawędzie

Jeśli jakikolwiek kolor dostanie się do innej sekcji (np. żółty wosk przechodzący w pomarańczowy) nie martw się. Może się to zdarzyć, gdy wosk kurczy się, pozostawiając szczeliny, które będą wypełniać kolejne warstwy stopionego wosku. Wystarczy usunąć każdy nakładający się wosk nożem, a świeca będzie idealna.

Usuwanie kubka i drobne poprawki2
Zdjęcie: Jonathan Fong

Wskazówka

Po usunięciu nierównych krawędzi za pomocą suszarki do włosów i palców wygładź powierzchnię, aby świece ozdobne wyglądały idealnie

Świece ozdobne zestaw

Aby uzyskać pełny zestaw świec ozdobnych użyj trzech różnych rozmiarów kubków papierowych.

Zobacz także: Jak wyczyścić mocno zabrudzony piekarnik domowe sposoby