Jak dbać o paznokcie – pomocne rady i wskazówki

301


Jak dbać o paznokcie? Oto, co powinnaś wiedzieć, aby utrzymać je w najlepszym stanie.

Przyjrzyj się bliżej swoim paznokciom. Czy są mocne i zdrowe? Czy widzisz grzbiety, wgniecenia lub obszary o nietypowym kolorze lub kształcie? Dzięki odpowiedniej pielęgnacji paznokci można uniknąć wielu niepożądanych efektów. Czasami niektóre z nich mogą wskazywać na stan, który wymaga uwagi.

jak dbać o paznokcie1
goodhousekeeping

Paznokcie: co jest normalne, a co nie

Twoje paznokcie – złożone z laminowanych warstw białka zwanego keratyną – rosną u nasady paznokcia pod skórką. Zdrowe paznokcie są gładkie, bez bruzd ani rowków. Są jednolite pod względem koloru oraz wolne od plam lub przebarwień.

Czasami paznokcie tworzą nieszkodliwe pionowe grzbiety, które biegną od łuski do wierzchołka paznokcia. Pionowe grzbiety stają się bardziej widoczne z wiekiem. Paznokcie mogą również rozwinąć białe linie lub plamy spowodowane urazem, które ostatecznie rosną wraz z paznokciem.

Jednak nie wszystkie stany paznokci są normalne. Skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem, jeśli zauważysz:

 1. Zmiany w kolorze paznokci, takie jak przebarwienia całego paznokcia lub ciemna smuga pod paznokciem
 2. Zmiany w kształcie paznokci
 3. Znaczne rozrzedzenie lub pogrubienie paznokci
 4. Oddzielenie paznokcia od otaczającej skórki
 5. Krwawienie wokół paznokci
 6. Obrzęk lub ból wokół paznokci
 7. Brak wzrostu paznokci
 8. Jak dbać o paznokcie

  jak dbać o paznokcie2
  goodhousekeeping

Aby Twoje paznokcie wyglądały jak najlepiej:

 • Utrzymuj paznokcie w suchości i czystości. Zapobiega to wzrostowi bakterii pod Twoimi paznokciami. Bardzo częsty lub długotrwały kontakt z wodą może przyczynić się do rozdwajania paznokci. Podczas zmywania naczyń, czyszczenia lub używania ostrych chemikaliów używaj gumowych rękawic z bawełnianą podszewką.
 • Regularnie przycinaj paznokcie. Długie paznokcie są piękne, ale jeśli jesteś osobą, która boryka się z problemami lub pękaniem, zaleca się utrzymywanie paznokci krótkich – przynajmniej na początek.
 • Nie wycinaj skórek. Skórka uszczelnia obszar u nasady paznokcia, więc kiedy wycinasz lub usuwasz naskórek, łamie to uszczelnienie, pozostawiając Cię podatną na bakterie i możliwość infekcji. Jeśli jednak chcesz to robić, zaleca się delikatne odpychanie naskórka raz w tygodniu drewnianą pałeczką po wyjściu z pod prysznica, a następnie wmasowaniu kremowego balsamu.
 • Nakładaj warstwę ochronną. Zastosowanie utwardzacza do paznokci może pomóc wzmocnić paznokcie.
 • Zapytaj swojego lekarza o biotynę. Niektóre badania sugerują, że odżywcza suplementacja biotyną może pomóc wzmocnić słabe lub kruche paznokcie.

  jak dbać o paznokcie3
  goodhousekeeping

Jak dbać o paznokcie – czego nie robić:

 • Nie obgryzaj paznokci i skórek. Te nawyki mogą uszkodzić łożysko paznokcia. Nawet niewielkie nacięcie wzdłuż paznokcia może pozwolić bakteriom lub grzybom wejść i spowodować infekcję. Dodatkowo, całe doświadczenie nie jest higieniczne, zwłaszcza, że owe bakterie przemieszczają się do Twoich ust.
 • Ogranicz używanie zmywacza do paznokci. Jeśli jednak jest on dla Ciebie niezbędny, wybieraj zmywacz bez acetonu.
 • Pielęgnuj paznokcie delikatnie. Nie szoruj ich i nie piłuj zbyt mocno, ponieważ może to narazić Cię na infekcję. Kolejna zasada: nie używaj metalowych narzędzi do paznokci.
 • Nie ignoruj problemów z paznokciami. Jeśli masz problemy z paznokciami, które nie ustępują same lub są związane z innymi oznakami i objawami, skonsultuj się z lekarzem lub dermatologiem.

Jak dbać o paznokcie u nóg

Mamy kilka świetnych wskazówek, jak dbać o paznokcie u nóg.

 • Zanim zaczniesz myśleć o samych paznokciach, musisz pomyśleć o środowisku, w którym się znajdują. Nasze stopy spędzają znaczną ilość czasu w skarpetkach i butach, więc dbanie o stopy jest podstawą prawidłowego dbania o paznokcie.
 • Zakładanie butów z odkrytymi palcami, takich jak sandały, daje skórze stopom szansę oddychania. Kąpiele i nawilżanie stóp pomogą również zachować miękkość skóry, co zmniejsza prawdopodobieństwo jej pęknięcia, a nawet zmniejsza pocenie się. Wszystko to sprawia, że jest mniej prawdopodobne, że rozwinie się grzybicze zakażenie paznokci. W miesiącach zimowych musisz być bardziej czujna przy zmianie i czyszczeniu obuwia.
 • Wybieraj skarpety wykonane z naturalnego materiału, takiego jak bawełna, aby stopy mogły oddychać.
 • Co kilka tygodni przycinaj paznokcie u nóg, aby były zdrowe i silne. Przycinanie ich w niewłaściwy sposób powoduje wrastanie paznokci, co może być dość bolesne. Przycinaj je w poprzek, zamiast przycinać krawędzie w łuk. Należy również unikać przycinania ich zbyt krótko, ponieważ może to spowodować wrastanie paznokci lub infekcję.
 • Jeśli jednak naprawdę wolisz zaokrąglony kształt zamiast prostego kwadratu, użyj pilnika do paznokci, aby wygładzić grzbiety i zaokrąglić krawędzie.
 • Tak samo jak w przypadku paznokci u rąk, nie należy usuwać naskórka, a delikatnie odpychać naskórek drewnianą pałeczką.
 • Malowane paznokcie u stóp i ładny manicure wyglądają świetnie w sandałach, ale nie należy też przesadzać. Akryle na paznokciach nie są dobrym pomysłem, ponieważ techniki stosowane w narzędziach ściernych przed nałożeniem akryli uszkadzają paznokieć i jeśli zostaną wykonane nieprawidłowo, mogą nawet uszkodzić łożysko paznokcia i spowodować infekcję.
 • Twoje paznokcie naturalnie stają się bardziej kruche wraz z wiekiem. Składniki niektórych zmywaczy do paznokci mogą przyspieszyć proces suszenia paznokci. Dermatolodzy sugerują więc stosowanie zmywaczy bez alkoholu.
 • Aby nawilżyć paznokcie u nóg, często sugeruje się użycie kremu nawilżającego lub oleju z witaminą E i delikatnie wcieranie zarówno w paznokcie, jak i w skórki.
 • Nie ignoruj infekcji grzybiczej paznokci. Nieznaczne zażółcenie paznokci, pogrubienie i głębsze grzbiety mogą wskazywać na grzybicze zakażenie paznokci. Jest kilka leków homeopatycznych i dostępnych bez recepty kremów, ale zawsze jest wskazane, aby skonsultować się ze specjalistą.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom wiesz nieco więcej o tym, jak dbać o paznokcie, by były piękne i zdrowe przez długi czas!

Zobacz także – Jak w domowym zaciszu zrobić samemu świece ozdobne?